İhracata yeni başlayan firma ve şahıslarda, müşteri adayına fiyatlandırma yaparken ve teklif hazırlarken yurtdışı satış ile yurtiçi satış arasında bulunan farkı çok iyi bilmemekten doğan birçok problem yaşanabiliyor.

İhracat tekliflerinde, yurtiçi müşterilere verilen teklifin haricinde dikkat edilmesi gereken bazı farklılıklar var.

Bahsedeceğim noktalardan bazıları size “Bunlar basit detaylar, zaten biliyoruz” dedirtebilir ancak basit detaylar bir anlık dalgınlıktan dolayı çok kolay gözden kaçabiliyor.

1. Maliyet Hesabı

Teklif verebilmek için önce sunduğunuz ürünün maliyetini tam olarak çıkarmalısınız. Tedarikçinizden kaç paraya mal aldığınız (veya üretiminizin maliyeti) sizin maliyetiniz değildir. Aldığınız mal tutarına ek olarak:

  • Katma Değer Vergisi (KDV): İhraç kayıtlı mal almıyorsanız, müşteriden KDV talep etmeseniz bile siz tedarikçinize KDV’yi ödeyeceksiniz. İhracat yaptığınız takdirde ödediğiniz tutarı geri alacağınız doğru, ancak devlet bunu ne yazık ki nakit olarak ödemiyor (Yeminli mali müşavir tutup 5000 TL gibi bir rakam ödemediğiniz takdirde). İhracatını yaptığınız malın KDV’si yaklaşık 3 ay sonra ödeyeceğiniz vergilere, sigorta primlerine mahsup ediliyor. Nakit akışında sıkıntı yaşamamak için, direkt maliyet olarak saymasanız da bunu göz önünde bulundurmalısınız. Düşük karla satış yapıyorsanız kar ettiğiniz rakamı KDV olarak ödediğinizde kısa vadede elinizde pek bir şey kalmayacak.
  • İç Nakliye: Aldığınız mal başka bir şehirde olabilir, müşteri başka şehirde bulunan bir limanda teslimat isteyebilir veya hiç olmadı deponuzdan lojistik firmasına teslimat yapmak durumunda kalabilirsiniz. İç nakliyeye ödeyeceğiniz yaklaşık tutarı önceden hesaplayın.
  • Gümrük Masrafları: Açtığınız her beyanname için bağlı bulunduğunuz ihracatçı birliği, ticaret odası gibi kurumlar ve gümrük müşaviriniz belli bir ücret alacak. Ayrıca ihracını yaptığınız mal ekstra maliyet oluşturacak evraklar, kontrol belgeleri gerektirebilir. Bu sebeple satacağınız ürünü tanımanız ve gümrük mevzuatını bilmeniz gerekiyor (ihracatçı birliği % kaç alıyor, evrakların maliyeti vs).
  • Yurtdışı Nakliye: Eğer müşteriye kendi ülkesinde teslimat yapacaksanız fiyatlandırma yaparken bu tutarı eklemeniz (hatta bu tutarın biraz daha üzerinde rakamlar eklemeniz önerilir) gerekecek. Burada nakliye fiyatını ekleneceğini tabii ki bileceksiniz ancak nakliyeciden “X birim malı Fransa’ya göndereceğim” diyerek fiyat alırsanız, müşterinin Fransa’nın ufak bir kasabasında yer alması ve ekstra nakliye gerekmesi veya ağırlığa göre fiyat almanıza rağmen gönderi sırasında mal çok hacimli olduğundan fiyatta düzeltme yapılması gibi durumlarla karşılaşmanız mümkün. Bu sebeple nakliyecinize kesinlikle toplam hacmi, ağırlığı, gönderi yapılacak olan adresi detaylı olarak bildirin.

Bu maliyet kalemlerine baktığımızda ihracatta toplam maliyeti hesaplarken şöyle bir denklem ortaya çıkıyor:

Mal tutarı + KDV (dolaylı maliyet) + İç nakliye + Gümrük masrafları + Yurtdışı nakliye = Toplam Maliyet

2. Kar Marjı Belirlemek

Her üründe ve sektörde farklı olacağından eklenmesi gereken kar marjları da buna göre farklıdır. Ancak kar marjını belirlerken malın maliyetini tam olarak hesaplamak, ödeme yaptığınız ve aldığınız kurlar farklı ise kur riskini göz önünde bulundurmak ve malın riskini hesaplamak şart. Edeceğiniz karı iyi hesaplayarak müşterinin talep ettiği fiyata mal satmanın firmanızı faydası var mı yoksa alacağınız risk elde edeceğiniz kardan daha mı yüksek iyi tartmalısınız.

3. Fiyat Teklifinde Yer Alacak Detaylar

Müşteri adayınıza teklif verirken baştan belirtmeniz gereken belli başlı şartlar var. Aksi halde yanlış anlamalara sebep olabilir ve müşteri adayınızı elinizden kaçırabilirsiniz. Alıcı firma adı, satıcı firma adı, iletişim bilgileri, ürün adı, fiyat, toplam tutar gibi temel maddeler dışında fiyat teklifine eklemeniz gerekenler:

  • Ödeme Şekli: Sipariş ile beraber ön ödemeli, mal tesliminde nakit, akreditif, vesaik mukabili gibi ödeme şekillerinden hangisini kabul ediyorsanız bunu dikkatlice belirtin. Müşteri ile anlaştıktan sonra kontrat aşamasına gelindiğinde sizden açık hesap talep etmesi halinde en başa dönebilirsiniz.
  • Teslimat Şekli: Malı deponuzda mı teslim edeceksiniz, limanda mı yoksa müşterinin kapısında mı? Teklifinizi oluştururken uluslararası ticaret dilinde kullanılan terimleri iyi bilin ve teklifiniz neyi içeriyorsa buna göre yazın. Örneğin; Bir çok firma FOB İstanbul gibi bir teslimat şekli yazarak herhangi bir nakliye maliyeti ile karşılaşmayacağını sanıyor. Halbuki FOB gönderilerde malın limana kadar teslimi, gemiye yüklenmesi gibi iç masraflar size ait. Dikkat etmezseniz, nakliye firması bu tarz beklenmedik masrafları yapıp size faturayı gönderdiğinde şaşırıp kalırsınız (örnek: ben)
  • Teklif Geçerlilik Tarihi: Fiyatlarınızın geçerlilik süresini karşı tarafa baştan bildirmek gerek. Gönderdiğiniz teklife aylarca cevap vermeyip bütün piyasa fiyatları değiştikten sonra “Sen bana bu fiyatı vermiştin” diyerek aynı fiyata mal almak isteyen alıcılarla karşılaştığınızda bunun önemini daha iyi anlayacaksınız.
  • Ürün Açıklaması: Ürünüzün genel adını belirtmiş olsanız bile üretim yılı, paketleme şekli, menşei vs gibi ürün detayları teklifinizde kesinlikle yer alsın. Hatta mümkünse (varsa) teklifiniz ile beraber ürün spesifikasyonlarını, teknik detayları da alıcıya gönderin.
  • Verdiğiniz Fiyatın Döviz Cinsi: Çok basit bir detay olarak gözükebilir ancak verdiğiniz fiyata döviz kurunun yazılması bir çok zaman unutulabiliyor veya yanlış yazılabiliyor. Amerika’da bulunan müşterinize verdiğiniz fiyatın EURO bazında olduğunu belirtmeyi unuttuysanız müşteri de bunu USD bazlı fiyat olarak algılarsa, sonradan düzeltme yaptığınızda müşteri kendini kandırılmış hissedebilir, teklife sıcak baktığı için fiyat yükselttiğinizi düşünebilir. Ayrıca her ne kadar döviz kurunu belirtseniz de, verdiğiniz tekliflerin kurunu alıcının ülkesine göre ayarlamanız daha uygun olacaktır. Almanya’da ki müşteriye USD fiyat verdiğinde kafası karışacak, fiyat hesaplamada zorlanacaktır (gerçekten kur çeviremeyebiliyorlar) veya teklifinizi yenilemenizi isteyecektir.

Benim önerim belli bir şablon tutarak bütün tekliflerinizi bunun üzerinden yapmanız.

Son olarak, alıcı üzerinde daha profesyonel ve ciddi bir firma izlenimi bırakmak için telefonda veya eposta üzerinden yazılı olarak teklif vermemenizi öneririm. Fiyat tekliflerinizi mümkünse PDF formatında hazırlayın (dosya üzerinde oynama yapılmaması için), eposta ile müşterinize gönderin.

Dış Ticareti Uzmanından Öğrenin

Yardıma mı ihtiyacınız var? Bize hemen ulaşın.

En Son Haberler ve Yazılar İçin Abone Olun

Uzmanlarımızın hazırladığı en son dış ticaret yazıları eposta kutunuza gelsin.